SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W GRUPIE MIESZANEJ Rodzaj zajęcia: edukacja polonistyczna i patriotyczna Temat zajęcia: Poznajemy naszą ojczyznę – Polskę. Cele ogólne: Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej Rozpoznawanie godła i barw narodowych. Nabywanie większej świadomości narodowej. Poznanie legendy „Lech,Czech i Rus” Zapoznanie z wyglądem Warszawy, Krakowa, pomorza, gór, Śląska Udział w zabawach integracyjnych. Wykonanie w grupach śląskiego stroju ludowego. Dzieci 3-4 letnie: rozpoznawanie mapy Polski dzielenie słów na sylaby śpiewanie pierwszej zwrotki i refrenu hymnu rozpoznaje śląski strój ludowy Dzieci 5-6 letnie: wskazywanie na mapie stolicy Polski, rzeki Wisły, Krakowa, morza gór , Turza dzielenie słów na głoski śpiewanie 4 zwrotek hymnu próby globalnego odczytywanie wyrazów rozpoznaje i nazywa części stroju ludowego Cele szczegółowe: Dziecko: -wie, że mieszka w Polsce, że jest Polakiem rozpoznaje godło i barwy narodowe nabywanie większej świadomości narodowej. zna treść legendy „Lech,Czech i Rus” bierze udział w zabawach integracyjnych. wykonuje z pomocą rodzica śląski strój ludowy Dziecko 3-4 letnie : rozpoznaje mapę Polski dzieli słowa na sylaby śpiewa pierwszą zwrotkę i refren hymnu rozpoznaje śląski strój ludowy Dziecko 5-6 letnie: wskazuje na mapie stolicy Polski, Wisłę, Warszawę Kraków morze góry , Turze zaczyna dzielić słowa na głoski śpiewa 4 zwrotki hymnu próbuje globalnie odczytywać wyrazy rozpoznaje i próbuje nazywać części stroju ludowego zna zabawę ludową „Miotlarz” Metody: Teatr Kimishibai, aktywizująco – twórcze, pedagogika zabawy, słowne, oglądowe, działań praktycznych Formy: Zbiorowa jednolita , indywidualna jednolita, zbiorowa zróżnicowana Środki dydaktyczne: obrazy z teatrzyku kimishibai, mapa Polski, godło Polski, flaga Polski, wyrazy do globalnego czytania, kółka/kierownice, skakanka/łódka, zdjęcia z konkursu – To wszystko Polska, nagranie hymnu, nagranie zabawy miotlarz, miotła, strój śląski, materiały do pracy plastycznej, nagranie hymnu, nagrania piosenek do podróżowania, prezentacja multimedialna Przebieg: Obejrzenie teatrzyku kimishibay- Lech Czech i Rus. Omówienie treści: Jak nazywali się bracia ? Kogo zobaczyli na polanie? Co chciał zrobić Rus? Co spodobało się Lechowi? Co założył Lech na polanie? Jak nazywał się kraj, który założył Lech? Ułożenie nazwy POLSKA z literek, podzielenie na głoski i sylaby. Mapa Polski – to jakby zdjęcie kraju. podzielenie na sylaby słowa mapa , na głoski,, obserwacja zapisu literowego , przyklejenie na mapę . Najdłuższa rzeka Polski? Podzial na sylaby głoski, czytanie globalne , przyklejenie na mapę Rozmowa o symbolach Polski. Godło – podział na sylaby, głoski, odczytanie wyrazu- wybranie i przyczepienie obok godła Flaga – podział na sylaby, głoski, odczytanie wyrazu, wybranie i przyczepienie flagi Hymn – najważniejsza piosenka w kraju- zaśpiewanie 4 zwrotek hymnu Kto to są Polacy? – Recytacja wiersza „Kto ty jesteś? Czy Polska jest pięknym krajem ?? Wycieczka po Polsce :- prezentacja multimedialna. I MORZE Podróż samolotem nad morze ( Klanza), Podział na sylaby głoski słów Bałtyk, morze, zawieszenie wyrazów na mapie obejrzenie zdjęć krajobrazów morskich II WARSZAWA Podróż pociągiem do Warszawy przy piosence Jedzie pociąg Podział na sylaby wyrazu Warszawa, na głoski stolica, umieszczenie napisy na mapie Obejrzenie zdjęć Warszawy III Kraków Podróż łódką do Krakowa przy piosence „Bajkowa łódka” Podział na sylaby wyrazu Kraków, na głoski smok , umieszczenie napisów na mapie Obejrzenie zdjęć Krakowa IV GÓRY Podróż w góry samochodem przy piosence „Będę kierowcą „ Podział na sylaby i głoski wyrazów góry, Tatry, umieszczenie napisów na mapie Obejrzenie zdjęć z gór V Śląsk Podróż na Śląsk do Turza rowerami przy piosence „Jadą rowery” Podział na sylaby i głoski wyrazów, Śląsk, Turze, umieszczenie na mapie Obejrzenie zdjęć ze Sląska Zatańczenie zabawy ludowej „Miotlarz”- same dzieci, potem z rodzicami Obserwacja stroju ludowego Wykonanie strojów w grupach z rodzicami Ewaluacja Wystawka wykonanych prac , wspólny poczęstunek AUTOR: Sylwia Wojcieska Przedszkole – Turze KategorieKategorie Ostatnie Publikacje
1. Wizytówki – dzieci otrzymują wizytówki w czterech kolorach. Wizytówki są wykonane w kształcie żaglówek. 2. „Wyruszamy po skarb” – dzieci podzielone na cztery zespoły wg kolorów wizytówek. Każde dziecko ma na sobie kamizelkę ratunkową – to kartka A4 z jedną napisaną literą.
Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika SpecjalnaOpublikowano: 20 maja 2020 roku. Temat ośrodka tygodniowego: Podróże dalekie i bliskie. Temat: Podróż w nieznane – zabawa ilustrowana ruchem (Klanza, zabawy z chustą animacyjną). Cel główny: zapoznanie z nowymi formami zabaw ruchowych. Cele szczegółowe: kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe,rozwijanie poczucia przynależności do grupy,wyzwalanie radości wspólnego śpiewu i ruchu,kształtowanie wyobraźni,odreagowywanie napięć i negatywnych emocji. Metody: realizacja zadań ruchowych: zabawowa klasyczna, zadaniowa, ekspresji ruchowej,przekazywanie wiedzy: objaśnienie, instruowanie,wychowawcze: przydzielanie funkcji, nagradzanie wychowawcze. Formy: praca w grupie. Pomoce: nagłośnienie, magnetofon, płyta z muzyką, chusta animacyjna. Przebieg zajęć: I. Powitanie – piosenka Klanzy „Wesoło witamy”. Wesoło witamy /2x wszystkich was /2x Radośnie śpiewamy /2x w każdy czas /2x Powitanie przez podanie ręki osobie, która znajduje się po prawej i lewej stronie. II. Zapoznanie z tematem zajęć. „Na dzisiejszych zajęciach udamy się w ciekawą podróż w nieznane. Jesteśmy na lotnisku. Wsiadamy do samolotu”. „Samolot” – Klanza Ustawienie: swobodne, luźne, można siedzieć. 1. Taniec: Część I: włączamy silnik przekręcając pokrętło dwa razy prawą ręką, wyciągamy ją przed siebie z zaciśniętą pięścią, przekręcamy dwa razyto samo powtarzamy lewą rękązapinamy pasy: wyciągamy obie ręce wyprostowane przed siebie, następnie lewą rękę zginamy w łokciu w prawą stronę i trzymamy w zgięciuwyglądamy przez okienko: ułożone wcześniej ręce unosimy do góry nad głowę i wyglądamy przez nie raz w prawą, raz w lewą stronę. Powtarzamy tę czynność. Pierwszą część powtarzamy jeszcze raz. Część II: ręce wyprostowane wyciągamy na boki i lecimy, machamy rękami, wzbijamy się w górę i opadamyw dole koziołkujemy tzn. dłonie obracamy wokół siebiewzbijamy się ponownie wysoko i lecimyna koniec lądujemy: uginamy nogi lekko w kolanach i ręce zgięte w łokciach powoli prostujemy przed sobą. „Nagle nasz samolot się zepsuł i wylądowaliśmy na bezludnej wyspie. Aby tu przetrwać, musimy ją poznać. Oto nasza wyspa” (rozkładamy chustę animacyjną). 2. „Szukaj kolorów” – zabawa z chustą animacyjną, Uczestnicy chodzą po chuście rozłożonej na trawie. Prowadzący wydaje polecenia: „Otaczają nas zielone drzewa” „Kąpiemy się w niebieskiej wodzie” „Stoimy na żółtym piasku” „Przyglądamy się czerwonym piórom papug” Słysząc je, grupa staje jak najszybciej na określonych kolorach. 3. „Znamy już wyspę. A teraz pora zabrać się do pracy. Budujemy tratwy, by wydostać się z bezludnej wyspy”. „Karuzela” – zabawa z chustą animacyjną. Uczestnicy trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa. Śpiewając: „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło…”, rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę. Zaczynają od bardzo powolnego śpiewania, stopniowo zwiększając tempo. Po pewnym czasie następuje zmiana i chusta wędruje w lewą stronę. 4. „Jesteśmy głodni. Musimy złowić ryby”. „Łowienie ryb” – wybór rybaka. Podrzucanie piłeczek (ryb) znajdujących się na chuście, tak by osoba, która znajduje się pod chustą, złapała je przez otwór. 5. „Najedzeni i zmęczeni pracą odpoczywamy na plaży. A tu spotyka nas niemiła niespodzianka, gdyż zalewa nas morska fala”. „Kolorowa gwiazda” Uczestnicy leżą głowami na zewnątrz chusty, wykonują polecenia wydawane przez prowadzącego: trzymamy się za ręce,podnosimy ręce prawe i opuszczamy je,wdychamy powietrze nosem, wydychamy ustami. „Zalewająca fala” – zabawa z chustą animacyjną. Dwie lub trzy osoby siedzą na skraju chusty. Reszta trzyma chustę z dwóch stron, wachluje nią, imitują małe fale. Po chwili biegnie w stronę siedzących. Nakrywa ich chustą (jest to duża fala, która zalewa siedzących na plaży). Plażowicze starają się wydostać z wody – chusty. 6. „Zbliża się wieczór. Musimy przygotować miejsce na nocleg”. „Namiot” Uczestnicy trzymają chustę jedną ręką, falując nią. Gdy chusta jest maksymalnie wysoko, robią jeden krok do środka, ciągnąc chustę za swoimi plecami. Przykucając siadają na jej brzegu. W ten sposób powstaje namiot, w którym podróżnicy zasypiają. „Zmęczeni dniem pełnym wrażeń i przygód zasypiamy” (chrapanie dzieci). 7. „Wstaje nowy dzień. Słońce pięknie świeci. Ptaszki ćwierkają” (dzieci rozkładają chustę na trawie). A tu miła niespodzianka! Na horyzoncie widać statek. Tratwami podpływamy do uśmiechniętych i przystojnych marynarzy”. „Wsiadamy na statek. Płyniemy i patrzymy na oddalającą się wyspę oraz wzburzone morskie fale”. 8. „Przygody na morzu”. „Nurkowanie” Uczestnicy trzymają chustę, na sygnał prowadzącego wybrana osoba nurkuje (wchodzi pod chustę i przemieszcza się na drugą stronę). „Kogo brakuje” Uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą. 9. „Przygoda zakończyła się pomyślnie. Cali i zdrowi dotarliśmy do portu. Opuszczamy statek.” „Ścieżka” Zrolowaną chustę kładziemy prosto na podłodze. Uczestnicy przechodzą po niej na ląd, starając się nie stanąć na podłodze (aby nie wpaść do wody). 10. „Nasza podróż dobiegła końca, zabieramy bagaże”. „Zwijanie chusty” – zabawa z chustą animacyjną. Zadaniem podróżników jest zrobienie z chusty jak najmniejszej paczki (lub jak najmniejszego rulonu). Uczestnicy działania zajmują miejsca wokół chusty, by każdy miał trochę swobody. Jej zwijanie powinno odbywać się powoli i dokładnie. 11. Pożegnanie poprzez podanie dłoni. Podziękowanie za udział w zajęciach. Bibliografia: A. Wasilak, „Zabawa z chustą”, wydawnictwo KLANZA Anna Jendryka, Agnieszka Kaczmarczyk, Małgorzata Wojtkowiak ,,Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”. Piosenki i zabawy muzyczne wspierające adaptację małych dzieci w przedszkolu. Konspekt zajęć ruchowych opracowała: Małgorzata Nowak – Czytelniczka Portalu
Scenariusz zajęć organizowanych w ramach „Klubu Małego Europejczyka” w związku . z udziałem przedszkola w projekcie PO WER. PROWADZĄCA: Anna Pawlik. SCENARIUSZ zajęcia popołudniowe dla dzieci i rodzica Prowadzący: Anna Kotas Temat: Emocje małe i duże Cele zajęcia: pogłębianie kontaktu fizycznego i emocjonalnego z rodzicem, możliwość obserwacji własnego dziecka przez rodzica, zbudowanie pozytywnych relacji w grupie, wspólna zabawa rodziców, dzieci i nauczycieli, rozpoznawanie emocji i ich nazywanie, wyrażanie emocji ruchem, gestem, ciałem, poznanie sposobów rozładowania napięcia, złości i smutku, reagowanie na zmiany, jakie zachodzą w muzyce. Metody: czynna, słowna Formy: grupowa, w parze – rodzic z dzieckiem Środki dydaktyczne: zagadki o emocjach, plansze przedstawiające emocje: radość, smutek, złość, strach, BINGO emocje, pacynki emocje, teatrzyk, brystol, kolorowe kredki, bibuła, kleje, nożyczki Przebieg: Powitanie wszystkich na zajęciach. Wprowadzenie w temat zajęć. Dzieci i rodzice oglądają teatrzyk odgrywany przez prowadzących zajęcia. (pacynki „Moje emocje – dwie twarze”: Moje Bambino, do zestawu dołączona jest płyta, na której można znaleźć przykładowe scenki do odegrania) Rozmowa na temat tego, co zobaczyły dzieci. Jak nazywały się dzieci, które spotkał piesek? Jak one się czuły? Dlaczego? W jaki sposób piesek im pomógł? Dzieci rozwiązują zagadki słowne dotyczące emocji i odnajdują daną emocję na obrazku. (Zagadki mogą być czytane przez rodzica, pochodzą z: J. Heller. Propozycje zabaw i zajęć do wykorzystania do pracy nad emocjami. Twórczy nauczyciel nr 18 2009, Jaka to emocja? Powiedzcie dzieci- Mówią o nim, że ma wielkie oczy, Rączki wymachują, ciało w górę leci, Gdy się do naszego umysłu wtoczy, Oczy jak iskierki się zapalają, Trzęsie nami śmiało Wszystkie ząbki usta odkrywają. I paraliżuje całe ciało. Usta jak podkówka odwrócona, Gdy się w nasze serce wkrada, Często łezka w oku zakręcona. To naszymi myślami włada, Wygląd twarzy tej dziewczyny Marszczy nam nosek, oczy i czoło, Jakby najadła się cytryny. Tupie nóżką i rączką grozi wkoło. Podróż samolotem do krainy uczuć. (Zabawa pochodzi z książki R. Portmann „Gry i zabawy przeciwko agresji”) Dzieci wraz z rodzicami wyruszają na wycieczkę do tajemniczej krainy. Wsiadają do samolotu i lecą naśladując ruchy zgodnie ze wskazówkami, które usłyszą. (Można wykorzystać nagranie „Samolot” z płyty dołączonej do książki „Podaj rękę – sposoby rozwiązywania konfliktów wśród dzieci”, wyd. Małe Jeżyki). Wszyscy docierają do RADOSNEJ KRAINY. Jest tutaj piękna pogoda, świeci słońce, widać kolory (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję). Następnie wsiadają do samolotu i lecą dalej. Nagle robi się ciemno, słońce przestaje świecić a świat jest szary i bury. Docieramy do SMUTNEJ KRAINY. Mieszkańcy tej krainy stale chodzą smutni, nic im się nie chce robić, siedzą, leżą…. (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję). Prowadzący pyta: czy smutek jest nam potrzebny? A co możemy zrobić, żeby poprawić sobie humor, kiedy jesteśmy smutni? Masażyk (w parach: rodzic – dziecko ) na plecach na poprawę nastroju. PIZZA (zabawa włoska, oprac. „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki, wyd. Harmonia) Podróż – Wsiadamy do samolotu i lecimy dalej. Nagle w oddali słychać błyskawice, niebo w pewnym momencie aż robi się czerwone. Dotarliśmy do KRAINY ZŁOŚCI. Ludzie w tej krainie tupią nogami, obrażają się, zaciskają pięści. Często się kłócą, nie potrafią współpracować, nie potrafią się razem bawić. Mają groźne miny (uczestnicy ilustrują ruchem, ciałem, gestem emocję). Czy czujecie się czasem źli? Czy możemy czuć złość? Złość jest przykra, nikt jej nie lubi, każdy się jej boi dlatego trzeba spokojnie tą złość uspokoić. Macie jakiś pomysł? Start rakiety: zabawa na odreagowanie złości. (Zabawa pochodzi z książki R. Portmann „Gry i zabawy przeciwko agresji”). Rozmowa kierowana: W jakiej krainie było wam najlepiej? Dlaczego? BINGO: emocje. Dzieci otrzymują plansze z 4 obrazkami przedstawiającymi emocje oraz 4 czerwone żetony. Wysłuchują nagrań z płyty i kładą żeton na odpowiednim obrazku. Kto pierwszy ułoży wszystkie żetony krzyczy BINGO. Rodzice pomagają. Nimfy i wojownicy. Zabawa ruchowa do muzyki (materiał z kursu własnego). Praca przy stolikach. Rodzice odrysowują głowy dzieci na brystolu. Następnie rysują im oczy, uśmiechnięte buzie, włosy – tworzymy portrety. Zakończenie i podziękowanie za udział w zajęciach. AUTOR: Anna Kotas KategorieKategorie Ostatnie Publikacje . 436 302 384 104 345 251 12 113